



| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 1.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 32 mV |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 210
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18758
Ext.Price$0.18758
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18758 | $0.18758 |
| 10 | $0.16793 | $1.67930 |
| 50 | $0.15034 | $7.51700 |
| 100 | $0.13238 | $13.23800 |
| 500 | $0.11656 | $58.28000 |
| 1000 | $0.10263 | $102.63000 |
| 3000 | $0.09567 | $287.01000 |
| 5000 | $0.08918 | $445.90000 |
